Su İçindeki Yol efsanesi

7.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Zaman ve Mekan, Kız Kalesi etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

Su İçindeki Yol efsanesi

Kız, günlerden bir gün bir yere geldi, baktı ki bir göl var. Eğilip bir avuç su içti. Sıcak bir suydu bu, ama hoşuna gitmişti. Ayaklarını da soktu suya. Sokar sokmaz da ayrımına vardı ki, ayaklarındaki yaraların sızısı dinmekte. Bu kez, kollarını da daldırdı kız, hey ne göre? Sızılar gerçekten yok oluyor Bunun üzerine daldı bütün gövdesiyle sulara (Bu haber Kral Midas’a ulaşınca, Midas buyruk verdi ki o gölü bir havuz haline getireler, üstüne bir yapı kuralar ve orayı halkın sağlığına ayıralar (Püsküllüoğlu, 2016, s. 100-101).

“Kızını” demiş “oğluma istiyorum” Tekfur, şöyle bir düşünmüş. “Peki” demiş, “kızımı oğluna veririm; ama bir koşulum var: Barbaros’tan buraya değin suyun bir karış altında yol yaptıracaksın. Kızım o yolda arabaya binecek, tekerleklerin şıpır şıpır çıkardığı sesi dinleyecek. Bu olursa, istediğin olur.” Başlamış ya, su içinde yol nasıl yapıla? Taş üstüne taş konmuş, yol yapımı biraz ilerlemiş, bir de bakmışlar ki sular çekilmekte, yol su üstünde kalmakta.(Püsküllüoğlu, 2016, s.105).

  • Okuduğunuz “Kız Kalesi” adlı efsaneyi “Su İçindeki Yol” adlı efsaneyle karşılaştırınız.  Kız Kalesi ve Su İçindeki Yol efsanelerinin benzer yönleri;

Benzer Yönleri: Her iki efsanede de başarılması çok zor olan bir duruma karşı çözüm üretilmeye çalışılmıştır. her iki efsanede de babaların çocuklarını mutlulukları için yaptıkları anlatılmaktadır. Her iki efsane de kötü sonla bitmiştir.

Farklı Yönleri: Efsanelerin geçtiği yerler ve kahramanları farklıdır.

 

“Su İçindeki Yol efsanesi” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir