AVİOFOBİ Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızı kolaylaştıran birçok makineler hayatımıza girmiştir. Bu makineler  evde, iş yerinde seyahat amaçlı ve iletişim araçları gibi bir çok alanda bize kolaylık sağlayan araç ve gereçlerdir. Seyahat amaçlı olarak kullandığımız araçlardan biri de uçaktır. Özellikle iş dolayısıyla uzak yerlere seyahat etmek zorunda kalan biri mecburen bu aracı kullanır. Fakat uçağa binmekten korkan biri için bu seyahat hiç de kolay olmayacaktır. Aviofobi yani uçuş korkusu olarak adlandırılan bu korku uçak korkusu olan insanlar için söylenmiş bir tabirdir.

Esasen uçuş korkusunun altında yatan sebepleri incelediğimizde kaygı bozukluğu ve psikolojik nedenler vardır. Bu insanlar obsesif (takıntılı) haller sergilemekle birlikte korkularını ve takıntılarını uçma eylemine yönlendirirler. Bunun sebebini kişinin çocukluğu incelenerek bulunabilir. Genellikle anneden veya babadan çocuğa geçmiş korkulardır.  Bu korkunun oluşmasında ardında yatan başka sebep ise annenin veya babanın çocuğu aşırı baskı altına alması, çocuğunu mükemmeliyetçi yetiştirme arzusu yatar. Yani korkularımız bastırılmış duygularımızın birer yansımasıdır, dışa vurumudur.

Bu korkunun altında yatan yine psikolojik nedene bağlı olarak kapalı yerde kalma korkusu, panik atak geçirme korkusu, uçağın düşme ihtimali, uçağın kaçırılacağını düşünme, uçağın türbülansa girmesi  gibi nedenler olabilir. Bunlar bizi esir alarak hayatımızı zorlaştırır. Nasıl ki, arabayla yolda giderken yolun gidişatına uyarak araba sarsıntı yaşayabilir, iniş çıkışlara uyarsın, uçakta da hava boşluğu (türbülans) olabilir ve uçak sarsıntı yaşayabilir. Bu normaldir. Kendimizi telkinle bunun üstesinden gelebiliriz. Eğer bunu beceremiyorsak profesyonel yardım alarak bundan kurtulabiliriz.

Uçağın kaçırılacağını düşünme, uçağın yakıt kaçırması, düşmesi havada infilak etme düşüncesi yine gerçek olmayan ve beynimizin bize yapmış olduğu oyun olup bunların gerçekleşme ihtimali binde bir bile değildir. Çünkü uçaklar öyle kolay düşen, güvensiz araçlar değildir. Bunlar izlediğimiz filmlerde olabilen olaylardır. Bu tarz filmler izleyerek kendimizi daha da bu korkuya teslim etmemek gerekir.  Bu korkularımız uçuş hakkında bilgi edinerek ya da eğitim alarak en aza indirger ve hayatımızı kısıtlamamış oluruz.

Düşünün ki bu korku yüzünden saatlerce kara yoluyla gidenler var. Hem yorgunluk hem zaman kaybı yaşayarak hayatımızı zorlaştırmaya gerek yok. Beynimize bu korkuyu yeneceğimizi telkin edersek bu gerçekleşir zamanla. Yukarıda da değindiğim gibi profesyonel yardım alarak beynimizi bu korkudan temizler ve hayatımıza güzel bir şekilde devam ederiz.

Sonuç olarak tekrar hatırlatmak gerekir ise uçaklar öyle kolay kolay düşecek ya da havada infilak edecek kadar sağlam yapılmamış araçlar değildir. Bunu bilerek ve uçuş hakkında bilgilenerek bu korkularımızı en aza indirebiliriz. Çünkü hangi korkuyu yaşarsak yaşayalım bu,  hayatımızdan birçok tavizler verdirir bize. Bu korkular bizi kısıtlar, kalıplaştırır ve yaşamımızı çekilmez hale getirir. Bu korkular doğuştan olmayıp öğrenildiği gibi yine öğrenilerek bunlardan kurtulmamız bizim elimizdedir. Korkusuz bir hayat dileğimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.