Birçok mimari eserimizin Kur’an ayetleri ile süslenmesinin sebebi ne olabilir?

Tarihimize dönüp bir baktığımızda Anadolu’da kurulmuş ilk Türk İslam Devletleri, Selçuklular ve sonrasında Osmanlılar bu devletlerinin hep dini inançları İslamiyet olmuş. İslamiyetin başka başka onu bilmeyen tanımayan kesimlere ve insanlara da anlatılması bu devletlerin yegane gayeleri olmuş. Hal böyle olunca yaşantılar, kurallar ve kaideler bu çerçevede yürümüş.

İslamiyetin esintileri, dokunuşları ve belirtileri sanata, mimariye yansımış ve sosyal hayatla iç içe olmuş. Kuran ayetleri İslamı gösteren açık kanıtlardır. Onların harika yazım kuralları ile büyük bir sanat dalı olan “hat sanatı” ortaya çıkmış. Sadece bu kadar bilgi bile güzel dinimizin sanata etkisini açık ve net bir şekilde göstermektedir.

Ayetlerin hat sanatı ile mükemmel estetik dokunuşları mimari eserleri de süslemiş onları daha kıymetli ve estetik değerde yapmıştır. Bu şekilde olması da insanlara İslamı hatırlatmaktadır. Böylelikle hem sanat uygulanırken hem asıl amaç olan İslamiyetin başkalarına tanıtımı yerine getirilmiştir. Ayrıca sanata yatkın eller de keşfedilmiş olmuş, onların sanatkar maharetleri gösterilmiştir. Gösterilmekle birlikte bu eşsiz yetenekleri ile İslama hizmet etme fırsatı da yakalamışlardır. Kuran ayetleriyle süslenmiş mimari eserleri gezip görürken turistler de İslamiyeti görmüş ve tanımış olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.