Dokuzuncu Hariciye Koğuşunun kitabınızda verilmeyen bir bölümünü yazınız

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Dokuzuncu Hariciye Koğuşu sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Metnin özetinden de faydalanarak “Dokuzuncu Hariciye Koğuşu”nun kitabınızda verilmeyen bir bölümünü yazınız.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu verilmeyen bölüm için aşağıdaki şekilde bir metin yazılabilir. Kitabın son bölümünün özeti aşağıdaki şekildedir.

Yapılan pansuman sonrası ne kadar ısrar da edilse yazar, Nüzhet’in kim olduğunu söylemez, başım ağrıyor diyerek uykuya dalar. Koğuşta uzayıp kısalan gölgeler, dehlizdeki çığlıklar ve inlemeler yazarın her geçen gün ameliyattan daha fazla korkmasına neden olur. Odasına her giren beyaz gömlekliye kendisini ameliyathaneye götürecek gözü ile bakmaktadır. Pansumana götürüldüğünü öğrenince içi rahatlamaktadır. Doktorlar yaptıkları kontrollerde sinirlerinin çok yıpranmış olduğunu, vücudunun güçlenmesi için üç öğün güzelce beslenmesini tavsiye ederler.  En son gittiği pansumanda yarın ilk ameliyatın kendisi olduğunu söylerler. Ameliyat öncesi annesi, doktor Mithat bey tüm günü yazarla geçirirler.  Ameliyat günü gelir. İlk ameliyat olarak yazarın ameliyatı yapılır. Ameliyat sonrası yedinci pansumanda doktor bacağının kurtulduğunu, fakat yere basamayacağını söyler.

Nüzhet’ten kart gelir onu ziyaret edemediği için özür diler. Yaralar kapanınca dizi alçıya alınacak ve dizi oynamayacaktır. Nüzhet ile doktor Ragıp Perşembe günü nişanlanacaktır. Bir gün sonra hastaneden çıkacak olan yazar: bu koğuşta ızdıraba o kadar alışmıştır ki onları geride bırakırsa ruhundan bir parçanın eksikliğini hissedeceğini ve dışarıda yaşamaktan korktuğunu söyler. Paşa’dan haber gelir. Yazarın hastaneden çıkışta ilk kendisine uğramasını, ölümünün yakın olduğunu, onu son bir kere görmek istediği yazmaktadır.

Yazar Hastaneden beş dakika sonra çıkacaktır.  Haydi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.