Türk Kalp Vakfı sosyal örgütlerin kuruluş amaçlarını yanlarına yazınız.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Sivil Toplum Kuruluşları etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıda verilen sivil toplum kuruluşlarının İnternet sitelerini ziyaret ediniz. Bu sosyal örgütlerin kuruluş amaçlarını yanlarına yazınız.

Türk Kalp Vakfı: Sağlık bilincinin tüm Türkiye’de oluşması için çeşitli faaliyetler yürüten bir vakıftır. Vakıf, Kalp damar hastalıklarına karşı yurt içinde ve dışında uyarıcı ve bilinçlendirici programlar düzenleyerek toplumun duyarlılık kazanmasını sağlıyor. Kalp damar hastalıkları kaynaklı ölümleri azaltmak ve koruyucu hekimlik misyonu ile halka bu konularda mesajlar vermek vakfın misyonları arasında yer almaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı: Askerlik görevini yaparken şehit olan veya hayatını kaybeden Mehmetçiklerin ailelerine ve yakınlarına yardımda bulunmak, gazi veya engelli Mehmetçiklere yardım etmek vakfın görevlerinin başında gelmektedir.  İhtiyacı olan gazi veya engelli Mehmetçiklerin sürekli bakımlarının sağlanması, çocuklarına eğitim yardımı yapılması ve onların sosyal ve ekonomik refahının arttırılması konularında çalışmalar yapmaktadır.Türkiye Böbrek Vakfı: vakıf, böbrek sağlığı konusunda toplumu bilinçlendirme, böbrek hastalarına eğitim verme, bu alanda gerekli olan insan gücünün yetiştirilmesi konularında faaliyet göstermektedir. Koruyucu hekimlik ve böbrek hastalarının diyaliz tedavileri ile nakilleri alanında çalışmalar yapmaktadır.  Böbrek sağlığı konusunda politika oluşturulmasına katkı sağlamak vakfın misyonları arasında yer almaktadır.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı: ilköğretim çağındaki çocukların eğitim programlarına katkıda bulunmak ve etkinlikler oluşturarak bunları uygulamak vakfın amacıdır. Devlet tarafından sağlanan temel eğitime katkı sağlamak vakfın varoluş nedenidir. Yurt genelinde eğitim parkları, yaz okulları açmak ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak programlar düzenleyen vakıf eğitime katkı sağlamaktadır.

 

“Türk Kalp Vakfı sosyal örgütlerin kuruluş amaçlarını yanlarına yazınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.